1. Kliknij na LE VISAGE, a następnie wybierz jedną z niebieskich kropek i kliknij na nią, by posłuchać wymowy.
2. Kliknij na LE VISAGE, a następnie przeczytaj uważnie zdanie (np. cliquez sur la langue - kliknijcie na język). wybierz odpowiednią część twarzy i kliknij na kółeczko, wskazujące ją. Po prawidłowym wskazaniu części twarzy, kliknij na zieloną strzałkę, by pokazało się kolejne zdanie.
X oznacza błąd, ˅ oznacza poprawną odpowiedź.
Obrazek ze strony https://www.pinterest.com/pin/483222234990635720/
Mówiąc po francusku ile mamy lat, często musimy łączyć w mowie liczbę ze słowem ans (lat).Aby opanować dobrą wymowę oraz rozumieć to, co do nas mówią,wrzucam parę ćwiczeń interaktywnych, które pomogą Wam opanować tą "trudność". Do posłuchania
By posłuchać następnego fragmentu, kliknij na strzałkę.
2.Exercices 1 i 2 - popatrz na torty. Poukładaj zdania (prawa strona) tak, by mówiły o tym ile lat ma osoba, posiadająca dany tort. Sprawdź, klikając "Valider l'exercice"
3. Exercices 3 - posłuchaj zdań i uzupełnij poniższe zdania, wpisując odpowiednią liczbę (słownie). Sprawdź, klikając "Valider l'exercice"
4. Exercices 4 -Ułóż rozsypane wyrazy tak, by powstało poprawne zdanie.
4.Popatrz na zdanie, znajdź osobę (je, tu, il, elle, nous, vous, ils, elles), zastanów się, która z zaproponowanych form jest właściwa. „Votre nom” (wasze nazwisko w zdaniu nr 3 to 3os. l. poj.).
Zaznacz ją. Kliknij „Verifier”, by sprawdzić wykonane zadanie.
Exercices 1 - Popatrz na zdanie, znajdź osobę (je, tu, il, elle, nous, vous, ils, elles), wpisz właściwą formę czasownika ( jeśli w zdaniu jest „nous”, musisz dopisać temat czasownika z końcówką „-ons”; jeśli w zdaniu jest „je”, musisz dodać do tematu czasownika „-e” itp.)
Exercice 2 - poprzekładaj podane czasowniki (kolumna „reponses”) tak, by ich końcówki pasowały do osób (kolumna „propositions”)
Exercices 3 - kliknij na wybraną osobę (jej tło zmieni się na zielony kolor), a następnie kliknij na wszystkie czasowniki, które mają odpowiednią dla niej końcówkę, np. dla „ils” kliknij na wszystkie czasowniki z końcówką „-ent”.
Poprawność wykonanych zadań sprawdzamy, klikając „verifier l’exercice”.
W ramach powtarzania materiału (który powinien być już w Waszych głowach), będę umieszczała linki do ćwiczeń interaktywnych na blogu. Mam nadzieję, że poświęcicie swój czas, by doskonalić język francuski.
Posty z zadaniami będą oznaczone gifem, który znajduje się po lewej stronie z napisem Activité complémentaires.
z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Zabrzu.
Blog ten powstał dla uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach dodatkowych z języka francuskiego. To właśnie tu mogą znaleźć materiały z zajęć oraz dodatkowe linki do piosenek i ćwiczeń interaktywnych.